Projekt

Obecné

Profil

MUSPS » Historie » Revize 2

Revize 1 (Jednatel J.H., 2016-04-27 17:20) → Revize 2/4 (Jednatel J.H., 2016-04-27 18:22)

h1. MUSPS 

 h2. Popis 

 MUSPS je modulární zdroj nepřerušeného napájení řízený miniaturním RISC kontrolérem v provedení online s dvojitou konverzí (Online/double-conversion). Napětí elektrorozvodné soustavy projde filtry, poté se usměrní a sníží na bezpečné malé napětí a následně střídačem mění na výstupní napětí 230 V AC. Na vstupní napětí je připojen pomocný obvod nabíječe akumulátorů. Na stejnosměrném vnitřním obvodu je připojen kromě vstupního invertoru (který dodává energii v případě normálního provozu) také výstup akumulátorů, které dodávají energii v případě výpadku vstupního napájení. Jelikož výstupní invertor (střídač) je napájen z vnitřního obvodu po celou dobu provozu (jak v případě normálního provozu, tak při výpadku), tak při jakémkoliv zkreslení či výpadku vstupního napětí nevzniká žádná prodleva při přepnutí na bateriový provoz, jak je tomu u Off-line nebo Line-interactive UPS. 

 Modularita představuje konfigurovatelnost [[MUSPS]]. Funkce a vlastnosti v tomto dokumentu mohou a nemusí být součástí vaší sestavy; pozorně přečtěte záruční list, list který upřesňuje Vaší konfiguraci. 

 h2. Ochranné funkce 

 * Ztráta napájení (blackout) – Úplná ztráta napájecího napětí po dobu delší než 2 sinusové cykly; obvykle způsobí, že připojená zátěž přestane fungovat. 
 * Krátkodobý pokles – Velmi krátkodobý pokles napětí o 15 až 20 % („bliknutí světel“); většinou neškodné. 
 * Napěťová špička – Krátkodobé přepětí > 10 %; může způsobit poškození zařízení. 
 * Dlouhodobé podpětí (brownout) – Dlouhá linie nízkého napětí, které může způsobit nadměrné opotřebování spotřebičů, popř. i nefunkčnost citlivých zařízení. 
 * Dlouhodobé přepětí – Dlouhá linie vysokého napětí, které může způsobit nadměrné opotřebování spotřebičů, popř. i nefunkčnost citlivých zařízení. 
 * Rušení v síti (šum) – Způsobuje elektromagnetické rušení. 
 * Změna frekvence – Odchylka od standardní frekvence (50 Hz, způsobuje např. změnu rychlosti motorů, „spadnutí“ počítače). 
 * Napěťové rázy – Mžikové špičky až 20 000 V, způsobovány přeskokem jisker při spínání a elektrostatickými výboji, které mohou mít za následek chyby dat nebo i poškození počítačů. 
 * Harmonické zkreslení – Harmonické zkreslení sinusového průběhu je obvykle způsobeno nelineární zátěží (motory); může způsobovat chyby v komunikaci nebo i poškození hardware. 

 h2. Řídicí a monitorovací monitoro-vací funkce 

 * Monitoring stavu pojistky nabíjení a zátěže 
 * Monitoring procesu nabíjení, nabíjení a vybíjení a stárnutí akumulátoru desulfatace 
 * Monitoring proudu zátěže 
 * Monitoring teplot (chladič, akumulátory) 
 * Řízení (připojení a odpojení) zátěže 
 * Řízení procesu nabíjení ([[MUSPS]] udržujte akumulátor v nabitém stavu). 
 * Řízení chlazení 
 * Indikační kolektory 
 * Vzdálené ovládání 
 * Časové ovládání 
 * Zámky ovládání 
 * Management hromadného řízení (při použití více jednotek) 
 * Management hromadného monitorování (při použití více jednotek) 
 * Real-time flash management 

 h2. Technické parametry 

 * Vstup 88-264 VAC nebo 124-370 VDC 
 * Výstup zásuvka: 230 VAC, 50 Hz, 350 390 W RMS 
 * Maximální připojitelná zátěž: 350 W 
 * Výstup USB: 5 VDC, 2,5 W 
 * Max. nabíjecí proud 30 A 
 * Maximální proud vnitřního obvodu 30 A 
 * Maximální přenositelný výkon 840 1170 W 
 * Uložená energie v základu: 500 Wh (olověný akumulátor 44 Ah při 20 °C) 
 * Uložená energie max: nekonečno (omezeno nabíjecím časem) 
 * Odhad doby doba běhu na akumulátor: (uložená energie - 10 % (akumulátor není zcela vybíjen) - vliv teploty)/(výkon zátěže * (1 + výkon zátěže / uložená energie) * 1,2) (Uložená energie/1,2)/230/odebíraný proud 
 * Ochrana akumulátoru proti vybití a přebíjení 
 * Ochrana výstupu proti zkratu a přetížení 
 * Síťový filtr na vstupu (aktivní PFC) 
 * Provozní teplota: -20 až 60 °C 
 * Hmotnost: 13 Kg (při 500 Wh) (19,5 Kg ve skříňce) 
 * Rozměry komponent: 215 x 270 x 180 mm 
 * Rozměry skříňky: 300 x 300 x 200 mm 
 * Doba nabíjení: 6 hodin až 24 hodin 

 h2. Instalace 

 [[MUSPS]] je dodáváno v provedení v elektronické instalační skříni a v provedení bez skříně (volné díly). [[MUSPS]] má následující moduly: 
 * AC/DC převodník s nastavitelným výstupem kolem 14 V. 
 * Výkonová deska pro ovládání a propojení dílů (DPS, ventilátor, přepínač, vodiče). 
 * Řídicí MCU. 
 * Napájení řídicího MCU. 
 * DC/AC s výstupem 230V/50Hz. 
 * Instalační skříň. 

 h2. Návod k obsluze 

 [[MUSPS]] je plně    automatické zařízení, které je od výroby nakonfigurováno pro optimální a okamžité použití. Po odborné instalaci [[MUSPS]] už se nemusíte zařízení dále věnovat. Veškeré monitorovací a řídicí funkce jsou volitelné a pokud jich nevyužíváte je [[MUSPS]] plně automatické. 

 [[MUSPS]] se dá použít jako aktivní záložní zdroj ale i jako mobilní zdroj energie. Umožňuje vám napájet svá zařízení v terénu nebo bez připojení k elektrorozvodné síti. 

 V závislosti na konfiguraci se liší jak nabíjecí charakteristiky tak časy. Ve standardní konfiguraci je doporučené nechat [[MUSPS]] stále připojené k elektrické rozvodné síti.   

 [[MUSPS]] má připojeno 1 tlačítko se světelnou signalizací zapnutého stavu [[MUSPS]]. Toto tlačítko slouží k odpojení zátěže a vypnutí [[MUSPS]]. 

 MCU [[MUSPS]] signalizuje na zelené LED stav zátěže (svítí = připojeno, bliká = odpojeno) a na červené LED stav akumulátoru (svítí = provoz na akumulátor, bliká = akumulátor téměř vybit). 

 h2. Údržba 

 [[MUSPS]] nevyžaduje žádnou údržbu je-li provozován za uvedených provozních podmínek a je-li používán v souladu s návodem k obsluze. Jediným úkonem údržby je výměna starých akumulátorů 
  s nedostatečnou kapacitou: 
 # Vypněte [[MUSPS]]. 
 # Odpojte síťové napájení (přívodní napájecí kabel elektrorozvodné soustavy). 
 # Odpojte přívodní vodiče akumulátoru od [[MUSPS]] povolením matic a sejmutím oček kontaktů. 
 # Připojte přívodní vodiče na nový bezúdržbový 12V akumulátor. POZOR! Dodržte barevné značení vodičů (žlutá = svorka +12 V, modrá = svorka - 12 V). Konkrétní akumulátory konzultujte s technickým pracovníkem [[PK]]. 
 # Při připojování akumulátoru může docházet k nepatrnému jiskření při kontaktu vodiče a svorky akumulátoru. 
 # Po připojení akumulátoru je vhodné restartovat MCU. 
 # [[MUSPS]] je v provozuschopném stavu. 

 h2. Manipulace s novým i vybitým akumulátorem 

 * Při manipulaci používejte předepsané ochranné pracovní pomůcky (nejlépe gumové, odolné proti žíravině H2SO4 až do koncentrace 50 %): ochranné brýle, oděv (plášť, zástěru atd.), rukavice a pevnou obuv. 
 * Při přepravě zacházejte s naplněným akumulátorem jako s nebezpečným nákladem. Zajistěte aby nedošlo k poškození nádoby (nebo k převržení), potažmo úniku elektrolytu. Dále při přepravě dbejte na správné zajištění proti posunu a rovněž zajistěte akumulátor proti zkratu.  
 * Po přepravě vizuálně zkontrolujte akumulátor, nemá-li praskliny, nedochází-li k úniku elektrolytu nebo není-li jinak mechanicky poškozen. Pokud ano, je třeba jej odstavit mimo provoz a pověřit odborný servis jeho kontrolou. Jakékoliv zásahy do konstrukce akumulátoru nejsou povoleny. 
 * K odstranění menšího množství elektrolytu, při náhodném úniku z nádoby akumulátoru (do 10 ml), můžete použít savý papír (např. toaletní), kterým stírejte zasaženou oblast až zcela do sucha. Poté místo opláchněte např. mýdlovou vodou, k neutralizaci většího množství elektrolytu použijte např. práškovou jedlou sodu nebo vápno. Kontaminovanou oblast posypte    dostatečným    množstvím.    Směs    lze    po    neutralizaci (poté,    co    prášek absorbuje veškerou tekutinu) bez obav zlikvidovat s komunálním odpadem (neplatí pro průmyslový provoz!).  
 * Je-li akumulátor bezúdržbový, ale přesto disponuje zátkami (např. ukrytými pod samolepícím štítkem) můžete zkontrolovat dle potřeby (perioda kontrol není u bezúdržbového typu specifikována) stav hladiny elektrolytu a v případě poklesu dolít destilovanou vodu. Hladina by měla sahat alespoň 1,5 cm nad olověné desky článku.  
 * Akumulátor udržujte v čistotě, mimo zdroj tepelného a slunečního záření. Konektory a svorky udržujte rovněž čisté a zakonzervované kyselinovzdorným tukem (nejlépe tuhá maziva nebo olej). 
 * Před    dlouhodobým    uskladněním    akumulátor    dobijte. Nádobu    očistěte    a    póly    akumulátoru    zakonzervujte. Skladujte v suchu (do 80 % relativní vlhkosti), v temnu, s teplotou od 5 °C do maximálně 15 °C. Běžné pokojové teploty nejsou vhodné. Na akumulátory nikdy nepokládejte žádné předměty. Nikdy neskladujte akumulátor ve vybitém stavu.  
 * Během uskladnění kontrolujte napětí akumulátoru, alespoň jednou za 6 měsíců. Poklesne-li napětí pod úroveň 12,4 V, dobijte jej. U akumulátoru neustále probíhají chemické reakce, i v době, kdy není akumulátor v provozu. Tím dochází k jeho pomalému samovolnému vybíjení, ale také stárnutí. 
 * Olověné akumulátory neuskladňujte ani nenabíjejte společně s alkalickými bateriemi.  

 h2. První pomoc při manipulaci s akumulátorem 

 * Při poranění očí žíravinou (roztok kyseliny sírové): zasaženou oblast (oko a okolí) intenzivně proplachujte proudem vlažné čisté tekoucí vody alespoň 15 minut. Oko proplachujte důkladně otevřené. Vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.  
 * Při potřísnění pokožky nebo oděvu žíravinou (roztok kyseliny sírové): zasaženou oblast intenzivně proplachujte proudem vlažné čisté tekoucí vody alespoň 15 minut. Kontaminovaný oděv odstraňte. Vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.  
 * Při požití žíraviny (roztok kyseliny sírové): ústa intenzivně proplachujte proudem vlažné čisté tekoucí vody, alespoň    15    minut. Při polknutí NEVYVOLÁVEJTE zvracení. Pijte velké    množství    vody    a    okamžitě    vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.  
 * Při    popálení    částí    těla    (pokožky):    při    popálení    elektrickým    obloukem    nebo    o    rozpálené    kovové    předměty důsledkem zkratu, ihned chlaďte postižené místo vyhledejte odbornou lékařskou pomoc. 

 ------------------------------------------------------------------------